Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku je mnohem víc než jen jednoduchá ekonomická výpomoc… Vytváří pouto solidarity, porozumění a vzájemné náklonnosti mezi různými národy a kulturami. Dává dětem vzdělání, a tím i naději na lepší život.
Wontanara, o.p.s. se více než 20 let zabývá projekty rozvojové spolupráce. V Guineji, v jedné z nejchudších zemí světa, se stará o vzdělání, zdraví a jídlo a další potřeby zejména dětí v rámci projektu adopce na dálku. Mezi hlavní cíle činnosti patří vytváření tolerantní, multikulturní společnosti – výchova k nenásilí, respektu různorodosti, solidaritě a toleranci, rozvojová a globální výchova a osvěta.
Smyslem adopce je pomoci dětem, které se nacházejí v podmínkách úplné chudoby. Cílem je především zprostředkovat jim přístup ke vzdělání. Děti, jejichž rodiče nebo opatrovníci si nemohou dovolit hradit školné a výdaje spojené s výukou, můžou díky adopci chodit do školy a zároveň zůstat se svou rodinou ve své zemi.
V rámci adopce zajišťujeme:
„Adoptivní rodič“ (jednotlivec, skupina lidí, rodina, škola, organizace nebo firma) hradí školné, všechny učební pomůcky a povinnou školní uniformu. Díky tomu můžou „adoptované“ děti dosáhnout alespoň minima životních podmínek, jaké jsou běžné jinde ve světě.
Peníze neposíláme rodině dítěte, ale přímo škole nebo našim organizátorům v místě, kteří dítěti nakoupí vše potřebné, zařídí zápis do nejvhodnější školy v okolí, zaplatí za něj školné a spolupracují s jeho rodinou. „Adoptivní rodič“ je pak pravidelně informován o tom, jak si dítě vede.
Školní rok v Guineji začíná v říjnu a končí v červnu. Poté mají děti 3 měsíce prázdniny. „Adoptované“ dítě může nastoupit do školy zpravidla na začátku trimestru, tedy v říjnu, v lednu a výjimečně v dubnu. Po ukončení školního roku je dítěti vystaveno vysvědčení.
Jelikož je školní rok v Guineji rozdělen do trimestrů, převádíme peníze 3× ročně: v září, v prosinci a v březnu. Termíny pro úhradu plateb jsou proto vždy do 31. 8., 30. 11. a 28. 2. V těchto termínech potřebujeme mít na každé dítě třetinu z celkové roční částky (tzn. 2 000 Kč, 2 500 Kč nebo 3 000 Kč dle stupně vzdělání).
Součástí celkové roční částky je i příspěvek na organizaci dalších projektů sdružení ve prospěch celé komunity v Guineji.
Můžeš také přispět jakoukoli částkou na účet: 82262329/0800